Biztonsági Világítás éves felülvizsgálata

Biztonsági Világítás éves felülvizsgálata

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 248. § (1) pontjában illetve a 18.sz.melléklet 12. pontjában foglaltak alapjána Biztonsági Világítás éves felülvizsgálatának dokumentálásáratűzvédelmi üzemeltetési napló vezetése szükséges.

A biztonsági világítás - legyen az irányfény vagy vészvilágító lámpatest - lehetővé teszi az épület biztonságos elhagyását a bennlévők számára úgy, hogybiztosítja a kijáratok, irányváltások, útvonaljelzések megfelelő kivilágítását áramszünet idején is.

Ezen túlmenően veszélyes munkahelyeken is fontos funkcióval bír, például a megkezdett munkafolyamat biztonságos befejezésében, antipánik-világításban, vagy a szabvány által előírt egyéb feladatokban (például tűzjelző hely vagy elsősegély- hely megvilágítása).

 

 

Gyakorisága:(az OTSZ határozza meg)

  • havonta:próbával ellenőrizni kell- MSZ-EN-50172:2005 szabvány szerint
  • évente- kötelezőéves felülvizsgálat, melyet úgy kell végrehajtani, hogy a vizsgálat időtartama a készülékek teljes névleges működési ideje legyen.(A működési idő a helyiség kockázati besorolásától függ.)

 

A felülvizsgálatot ellenőrző hatóság:

  • Illetékes Katasztrófavédelmi Kirendeltség

 

Miért fontos Önnek?

  • Elsősorban azért,mert szélsőséges esetekben a biztonsági rendszerek elégtelensége ill. a biztonsági világítás hiánya nélkül zavar, pánik keletkezhet, amely akár tragédiához is vezethet. A jól kiépített tartalékvilágítási rendszer adott esetben életeket menthet!
  • Mert az üzemeltető kötelessége gondoskodni arról, hogy a rendszeres ellenőrzés (kijelölt megbízott személy által),valamint a rendkívüli kötelező éves felülvizsgálat (szakember által),a vonatkozó szabvány műszaki követelményei szerint megvalósuljon.A karbantartás meglétének ill. a feltárt hiányosságok megszüntetésének biztosítása szintén az üzemeltető felelőssége. Az ellenőrző hatóságok a végrehajtást igazoló dokumentum hiányát a helyszínen szankcionálják.

 

Miben segítünk?

  • Ellenőrizzük hogy a normál üzemi világítástól független tartalék áramforrás jogszabály szerinti elhelyezési feltételei biztosítottak-e.
  • A vizsgálat során felmérjük van-e az épületben bármilyen működőképességet kedvezőtlenül befolyásoló körülmény ill. működésképtelen lámpatest, majd az ellenőrzés befejezését követően azonnal írásban jelezzük az üzemeltető felő.
  • A működési próba időtartama alatt szemrevételezéssel ellenőrizzük a lámpatestek védőburkolatának, rögzítettségénekállapotát, feliratok, jelzések meglétét, jelzések elhelyezésének alkalmasságát, tiszta állapotát..
  • Dokumentáljuk a lámpatestek készenléti helyét és haszükséges, elvégezzük sorszámozásukat annak érdekében, hogy az ellenőrzés során talált hibák azonosítása egyértelmű legyen.
  • A felülvizsgálatot minden esetben fokozott körültekintéssel végezzük, majd ezt követően jegyzőkönyvet készítünk, amely részletesdokumentációt tartalmaz a létesítményben esetlegesen feltárt hibákról.
  • A felülvizsgálatot követően vállaljuk a hibás lámpatestek javítását, cseréjét valamint az ehhez kapcsolódó szerelői nyilatkozat kiállítását.

 

Jogszabályok / Szabványok

54/2014. (XII. 5.) BM rendelet

MSZ-EN 1838:2014 - Tartalék és Biztonsági világítás

MSZ-EN 60598-2-22 - Biztonsági világítás lámpatestjei

MSZ ISO 16069:2009 - Grafikai jelképek. Biztonsági jelek.

MSZ EN ISO 7010 - Biztonsági jelek

 

 

Kategória: /